Přírodní linoleum


V datech

  • r. 1844 - byla poprvé vyrobena napodobenina přírodního linolea panem E. Galloway kdy na ní získal i patent. Tehdy se ještě vyráběla z rozmělněného korku spojeného s gutaperčou(vysokomulekulární uhlík získávaný z pryskřice tropických stromů)
  • 20. 12. 1863 - bylo patentováno panem Frederick Walton v Londýně. Na tuto myšlenku ho prý přivedlo tvrdnutí lněného oleje při malování. Použil prakticky stejný princip výroby ale pro své linoleum. Ke lněnému oleji a pigmentům, které tvoří základ olejových barev přidal stejně jako jeho předchůdce korkovou drť a pryskyřici. ale hlavně spojil tuto vrstvu s hrubým jutovým tkanivem které tvořilo podklad lina.
  • r. 1877 - Walton pokračoval dále a použil stejný princip na pokrývání stěn. Jen místo jutového tkaniva použil papír. Tímto způsobem vznikla Lincrusta. Byla velmi dekorativní, ale vyžadovala zvláštní péči, protože byla poměrně těžká a silná
  • r. 1947 - Nastoupil velice vážný konkurent linolea a to umělohmotné PVC které nabízí mnohem širší škálu barev a tak v 70. letech minulého století přišel u přírodního linolea naprostý útlum až zastavení výroby. Poté co PVC boom opadl si zákazníci začali uvědomovat, že prodejci jim neříkali úplnou pravdu. Například že na PVC je vlastně jen fotka, mnohem rychleji se prošlape, nevětrá a většinou neodolávali i vyšším teplotám(cigatera, zápalka..)
  • 90. léta - zaznamenávají opětovný nástup a nalézá si své nové zákazníky (výrobci se začali vracet k původní výrobě z přírodního matreriálu).

 

Složení

 

Dřevitá moučka         Jutové vlákno   Lněný olej
   
Pigment   Pryskyřice   Vápenec
   

 

Korková drť

 

Vlastnosti

 

Antistatický materiál je obzvláště vhodný do zdravotnických a lekařských zařízerní jako jsou nemocnice či zubařské ordinace. Je velice higienický a hlavně nealergický proto je vhodný i do prostorů kde žijí alergici.

 

Výrobci přírodního linolea se shodli na tom, že nejlepší čistící a udržovací prostředky které vyrábí Dr. Schutz a naleznete je nejen v našem internetovém obchodě.

Vzheldem k tomu, že linoleum nemá žádné přesně definované dekory, tak je můžete perfektně kombinovat s různými barvami a tím si můžete vytvořit svůj vlastní originální design.

            

 

 

Použité zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Linoleum

 

Chybí Vám tu něco, nebo se jen chcete zeptat? Provedeme Vám odbornou montáž.